how to create a website for free

Dojazd do klienta

Sterowanie pracą kotła

Ekonomiczna praca kotłów gazowych, przy stale rosnących cenach paliwa, staje się coraz częściej parametrem interesującym użytkowników. Nowoczesne kotły kondensacyjne, ale też konwencjonalne, posiadają skomplikowane mechanizmy oparte na rozbudowanej elektronice, które umożliwiają stałe śledzenie i kontrolowanie parametrów pracy kotła. Starsze urządzenia są często sterowane jedynie pokrętłem temperatury zamontowanym na kotle. Jest to rozwiązanie archaiczne, bardzo niewygodne i przede wszystkim nieekonomiczne. Użytkownik, sterując ciepłem w mieszkaniu przy pomocy pokrętła temperatury, ma wpływ na temperaturę wody w grzejnikach, a nie na rzeczywistą temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Rozwiązanie takie powoduje ciągłe zmiany ustawień, które są niezbędne do utrzymania w miarę stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Ale w sytuacji, gdy w nocy temeratura w okresie zimowym może obniżyć się na zewnątrz nawet o kilkanaście stopni, nikt nie wstaje aby przestawić nastawy kotła i w efekcie rano w domu jest chłodno. Podobnie w ciągu dnia, gdy temperatura wzrasta, a domownicy są poza domem, piec grzeje cały czas, tak jak został nastawiony.
Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie pokojowego regulatora temperatury sterującego kotłem centralnego ogrzewania. Regulator taki kontrolując w sposób ciągły temperaturę w pomieszczeniu, tak steruje kotłem (dobierając odpowiednią temperaturę wody w obiegu c.o.) aby zaprogramowana przez użytkownika temeratura pokojowa, np. 20 stopni, była uzyskana przy jak najmniejszym obciążeniu kotła. Jest to sytuacja komfortowa, gdyż bez wzgledu na temperaturę panującą na zewnątrz, w pomieszczeniach użytkownik ma stałą temperaturę. Dodatkowo, regulatory pozwalają na programowanie różnych temperatur w różnych porach doby w systemie tygodniowym. Daje to mozliwość ustawienia temperatury obniżonej np. 18 stopni w okresach doby, gdy domownicy śpią lub przebywają poza domem. Prawidłowe użytkowanie regulatora pokojowego daje realne oszczędności w zużyciu gazu sięgające do 30 %. W skali roku to tak, jakbyśmy mieli trzy miesiące gratis.
Obecnie ceny regulatorów znacznie się obniżyły. Prosty regulator przewodowy można kupić już za ok. 200 zł, a regulator radiowy kosztuje około 450 zł. Jak widać inwestycja w montaż regulatora może zwrócić się już po kilku - kilkunastu mesiącach, a komfort i wygoda jest odczuwalna natychmiast po zainstalowaniu.
TOMGAZ

Konstancin-Jeziorna
przegląd, konserwacja, naprawa
kotłów centralnego ogrzewania

Dane kontaktowe

Tomasz Sałyga
Email: info@tomgaz.pl
Telefon: 698-657-902

Łącza

Beretta 
Vaillant